Animacje poklatkowe

animacja

Ledwo co pisałem o pozytywnie zakręconych ludziach, a już nakręciłem się na kolejną sprawę. Zafascynowały mnie animacje poklatkowe. Ludzie pokazują, jak budują po kolei swoje modele z klocków, albo robią filmy z ich wykorzystaniem. Sieć jest pełna tego typu produkcji i niektóre zaskakują jakością wykonania i pomysłowością scenariuszy. Mnie najbardziej fascynują te pokazujące proces budowy największych modeli klockowych. To naprawdę niesamowite, gdy obserwuje się powstawanie takich gigantycznych konstrukcji. Oczywiście lepiej byłoby je zbudować samemu, ale gdy brak funduszy uniemożliwia zakup, to animacja jest najbliższą pochodną.

animacja

Próbowałem ostatnio obliczyć ile czasu może zajmować stworzenie takiego filmiku. Przy założeniu, że model wykonuje się w określonej liczbie kroków, to trzeba wykonać co najmniej tyle zdjęć. Sęk w tym, że niektóre punkty mają podpunkty. Je też trzeba sfotografować. W rezultacie liczba zdjęć rośnie. Myślę, że liczba zdjęć odpowiada mniej więcej liczbie elementów. A przecież trzeba to potem jeszcze zmontować w gotowy film. To dopiero wyzwanie dla twórcy. Dodać jakąś muzykę i napisy. Czas tworzenia znacząco się wydłuża.

Jeśli chce się zrobić dobre zdjęcia trzeba też zainwestować w statywy, aparaty, namioty bezcieniowe, lampy itp. Zabawa zaczyna się robić droga, ale zapaleńców nie brakuje i co chwila powstają nowe filmiki. Oczywiście przygodę z taką animacją można zacząć od aparatu w telefonie, który to można umieścić na zbudowanym z klocków statywie. Wiadomo jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i każdy chce mieć jak najlepszy sprzęt i jakość produkcji. Chyba się za to zabiorę. Pora odkurzyć zabawki z dzieciństwa.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *