Bagażnik dachowy

relingi, bagażnik dachowy

Wyruszanie w podróż ze sporym bagażem stanowi poważne wyzwanie logistyczne dla każdego kierowcy. Wiadomo, że auta nie są z gumy i jeżeli tylko nie posiadamy olbrzymiego vana, to prędzej czy później napotkamy problem nadmiaru bagażu w stosunku do powierzchni użytkowej pojazdu.

Jak poradzić sobie z brakiem miejsca?

W takich sytuacjach istnieje rozwiązanie, które pozwala dopakować jeszcze trochę rzeczy, albo przewieźć wielki rower. Jest nim oczywiście bagażnik dachowy, który można zamontować praktycznie w każdym samochodzie. Nawet jeśli nasz pojazd nie posiada relingów, to istnieją specjalne uchwyty, które umożliwiają zainstalowanie belek poprzecznych na dachu i montaż bagażnika dachowego. Wtedy pozostaje już tylko dobór odpowiedniego wyposażenia, aby móc bezpiecznie przewieźć rzeczy, które nie zmieszczą się w pojeździe.

relingi, bagażnik dachowy

Wybierając bagażnik dachowy powinniśmy kierować się tym, co najczęściej przyjdzie nam w nim przewozić. Zwykle nabywa się dużych gabarytów kufer, który jest w stanie pomieścić nawet średnich rozmiarów telewizor. Osobną kwestią pozostaje, jak go do tego kufra wstawić. Dlatego trzeba wybrać taki, do którego da się w prosty sposób dopakować lub wyjąć najpotrzebniejsze rzeczy. Warto się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy największego możliwego bagażnika, czy też zadowolimy się mniejszym. Wszystko dlatego, że umieszczone na dachu rzeczy w znaczącym stopniu zmieniają aerodynamikę pojazdu i go spowalniają.

Dlatego, jeśli mamy zamontowany bagażnik dachowy musimy przestrzegać podanego przez producenta ograniczenia prędkości. Zwykle oznacza to, że nie możemy jeździć powyżej 120 km/h. Przy większych prędkościach ryzykujemy po prostu oderwanie się bagażnika i uszkodzenie auta.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *