Ciepło i tanio

izolacja termiczna

Zastanawiałem się kiedyś, jak to jest, że ludzie marudzą na ceny energii, a nie robią nic, aby ograniczyć jej zużycie. Kiedy mieszkają w domu, często zapominają, że istnieje coś takiego, jak izolacja termiczna, bo przecież taniej jest postawić cienkie ściany bez izolacji, a potem nawalić mułu węglowego do pieca i grzać ile wlezie. Na szczęście takich sytuacji jest już coraz mniej, choć stan powietrza w naszych miastach wydaje się sugerować coś zgoła odmiennego. Rachunki za prąd i inne media cały czas rosną, ale wielu z nas ciągle wierzy, że żarówka energooszczędna to spisek korporacji i rządów, a zakręcanie wody przy myciu zębów to wymysł nowobogackich.

izolacja termiczna

Sam staram się oszczędzać energię. Wyłączam światło, gdy wychodzę z jakiegoś pomieszczenia. Staram się nawet wyłączać listwy zasilające, gdy wychodzę z domu do pracy. Niczemu nie służy pozostawianie telewizora, konsoli i innych sprzętów w stanie czuwania, gdy nikogo nie ma w domu. Okazuje się, że w ten sposób można sporo oszczędzić na prądzie. Podobnie jest z routerem od sieci czy kablówki. Po co ma to działać, gdy nikt z tego nie korzysta? Jedno pstryknięcie na listwie i sprawa rozwiązana. Po powrocie znów pstryk i wszystko działa. Tak samo można odłączyć ładowarkę od komputera czy komórki, żeby nie czerpała niepotrzebnie energii. Wbrew pozorom, takie działania pozwalają zaoszczędzić na porządny obiad w restauracji co najmniej raz w roku.

O tym, że odpowiednia izolacja termiczna mieszkań i domów pozwala oszczędzić na opale czy generalnie ogrzewaniu nie warto chyba nawet wspominać. Ale i tak ciągle panuje przeświadczenie, że lepiej mieć za ciepło i otwierać okna, niż zmniejszyć trochę temperaturę w pomieszczeniach. Ludzie są doprawdy niepoprawni.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *