Ciężki sprzęt budowlany. Koparki gąsienicowe – rodzaje i zastosowanie

koparka gąsienicowa

Koparka gąsienicowa z logo JCB czy Case to bardzo częsty widok na polskich budowach. Nic w tym dziwnego – koparki gąsienicowe używane są bowiem wszędzie tam, gdzie trzeba sprzętu do zadań specjalnych. Owszem, po asfalcie raczej nie są w stanie się poruszać, ale sprawnie działają tam, gdzie inny sprzęt budowlany nie daje rady.

Na czym polega ten fenomen? Otóż takie koparki zamiast kół mają gąsienice. Takie rozwiązanie zwiększa powierzchnię styku pojazdu z podłożem. A mówiąc prościej, jednostkowy nacisk takiej koparki jest wyraźnie mniejszy niż w przypadku rozwiązań kołowych. Nie ma zatem ryzyka, że urządzenie nagle ugrzęźnie.

Gdzie koparki gąsienicowe sprawdzają się najlepiej?

Popyt na używane koparki gąsienicowe jest w tej chwili całkiem spory. Dlaczego? Taki sprzęt budowlany używany jest przede wszystkim w drogownictwie. Generalnie jednak takie koparki sprawdzą się wszędzie tam, gdzie sprzęt budowlany z kołami zwyczajnie nie wjedzie. Grząski, podmokły teren, błoto oraz piasek to ich naturalne środowisko.

Tak naprawdę żaden teren nie jest problemem dla koparki gąsienicowej. Nawet pełne dziur czy wyrw szlaki, po których ciężki sprzęt budowlany nie jest w stanie się poruszać. Z tego powodu tak często używa się ich choćby w kopalniach różnego rodzaju kruszyw – maszyny bez gąsienic zwyczajnie tam sobie nie radzą.

koparka gąsienicowa

Transport koparek gąsienicowych

Specjalistyczny sprzęt budowlany wymaga odpowiedniego transportu. Koparki gąsienicowe należy transportować tylko i wyłącznie za pomocą przystosowanego taboru. Potrzebne są naczepy niskopodwoziowe, które pozwolą na ich przewożenie z miejsca na miejsce. Jazda pojazdem z gąsienicami niszczy asfalt oraz same gąsienice.

Firm, które oferują transport specjalistycznego sprzętu budowlanego nie brakuje. Warto jednak rozważnie wybierać spośród takich ofert. Podstawowa rzecz którą musisz sprawdzić to ubezpieczenie przewoźnika. Firmy, które profesjonalnie przewożą koparki gąsienicowe zwykle posiadają naprawdę wysokie polisy.

Jakie rodzaje gąsienic występują w koparkach?

Praktycznie wszystkie gąsienice montowane w koparkach wykonane są z gumy. Technologia ich wykonania jest praktycznie taka sama, niezależnie od producenta. Warto jednak pamiętać, że gąsienice do koparek dobieramy pod konkretny model. Oczywiście nie oznacza to, że (przykładowo) koparka gąsienicowa CAT musi mieć gąsienice tej marki. Można zastosować zamiennik – byleby pasował rozmiarowo.

Jak dobiera się gąsienice? Znaczenie ma przede wszystkim rozmiar oraz tonaż. Inna gąsienica pasować będzie do sprzętu o wadze 3 ton, a zupełnie inna do maszyny, która waży 1500 kilogramów. Warto zwrócić też uwagę na technologię produkcji. Wiele firm stosuje system CSC (bezszwowy), który znacznie zwiększa trwałość i wytrzymałość części.

Najczęściej kupowane modele koparek gąsienicowych

W naszym kraju popularnością cieszą się propozycje takich firm jak Komatsu, JCB, Caterpillar czy Volvo. Zresztą, generalnie w tej branży, gdy wchodzi w grę ciężki sprzęt budowlany, liczą się przede wszystkim uznane na świecie marki. Od lat na rynku dominują ci sami producenci i nic nie zapowiada jakichkolwiek zmian.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *