Czym są PPE?

PPE

Pracodawcy muszą coraz silniej walczyć o utrzymanie pracowników. Spadające bezrobocie, programy socjalne i rosnące wymagania, powodują że chcąc korzystać z usług najlepszych specjalistów, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki pracy. Jednym ze sposobów na podniesienie lojalności pracowników jest uruchomienie Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Odkładane są na niego środki, które mają zapewnić dodatkowe wypłaty, gdy pracownik przejdzie już na emeryturę. To doskonały sposób na pokazanie dbałości o zatrudnionych i długofalowego myślenia. Objęte PPE osoby czują, że firma docenia ich wkład w rozwój i planuje wieloletnią współpracę. W efekcie czują się mocniej związani z przedsiębiorstwem.

PPE

Oczywiście PPE są skonstruowane w ten sposób, aby nie obciążać dodatkowo pracodawcy po zakończeniu współpracy z pracownikami. W takim przypadku nie musi już wpłacać tam dodatkowych środków, ale pracownik może przenieść PPE do nowego pracodawcy, pozostawić je w formie niezmienionej, gdzie dalej będą inwestowane w różnorodne fundusze, albo przenieść na Indywidualne Konto Emerytalne, gdzie doliczą się do gromadzonego na przyszłość kapitału. Biorąc pod uwagę, jak niewielu Polaków myśli o zapewnieniu sobie godnej emerytury PPE wydają się bardzo dobrym rozwiązaniem.

PPE to bezpieczne narzędzie finansowe, którego wyłącznym dysponentem jest pracownik. Ich obsługą zajmują się działy kadr i HR w firmie, a przystąpienie do takiego programu jest dobrowolne. Okazuje się, że pracownicy cenią sobie taką formę gromadzenia środków na przyszłą emeryturę. Poza oczywistą korzyścią materialną PPE pełnią też funkcję edukacyjną, wskazując na możliwości tkwiące w długofalowym oszczędzaniu.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *