Czyszczenie kostki brukowej – sprawdzone sposoby

Czyszczenie kostki brukowej – sprawdzone sposoby 1

Kostka brukowa to materiał chętnie wybierany przez nas do wykończenia zewnętrznej części posesji. Świetnie nadaje się między innymi do budowy schodów, podjazdów, alejek i chodników. Kostka brukowa odznacza się wysoką trwałością na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ warunków pogodowych, w tym silny mróz. Niemniej często używana jest narażona na powstanie zabrudzeń, które odbierają jej atrakcyjny wygląd, a co gorsza, mogą przyczynić się do jej trwałego uszkodzenia. Czyszczenie kostki brukowej to czynność, którą należy regularnie wykonywać w ramach jej konserwacji. Ponadto im szybciej usuniemy powstałe plamy, tym lepsze efekty uzyskamy. Jak więc czyścić kostkę brukową z plam różnego pochodzenia?

Czyszczenie kostki brukowej – mchy, porosty, chwasty

Kostka brukowa charakteryzuje się tym, iż pomiędzy poszczególnymi elementami pozostają szczeliny, w których po czasie mogą pojawić się „niechciani goście”. Należą do nich wszelkiego rodzaju mchy, porosty i chwasty. Gromadząca się tam wilgoć stanowi doskonałe podłoże dla ich wzrostu. Wygląd kostki porośniętej mchem i chwastami nie jest atrakcyjny, a do tego rozrastające się rośliny mogą nawet spowodować jej pękanie. Dlatego należy regularnie oczyszczać szczeliny między kostkami. W jaki sposób? Czyszczenie kostki brukowej z porostów zaczynami od ich mechanicznego usunięcia. W sklepach budowlanych i ogrodniczych znajdziemy specjalne do tego narzędzia, które pozwolą nam szybko i sprawnie usunąć niechciane rośliny wraz z korzeniami, bez uszkodzenia kostki. Następnie stosujemy preparat biobójczy, który znacząco spowolni wzrost nowych roślin. Trzeba przy tym uważać, by nie ubrudzić nim kostki, gdyż zawarte w takich środkach związki chemiczne mogą uszkodzić jej powłokę ochronną. Jeżeli z jakichś powodów nie możemy użyć specjalnego preparatu, skorzystajmy ze sprawdzonych domowych metod, na przykład roztworu wody z octem lub samego octu, jeśli porostów jest dużo. Zabieg powtarzajmy wedle potrzeb.

ułożona kostka brukowa

Uciążliwe plamy z betonu i zaprawy

Innym zabrudzeniem, który może trwale oszpecić naszą kostkę brukową są plamy z cementu, betonu i zaprawy. Mogą się zdarzyć przy okazji wykonywania prac remontowych na zewnątrz. Niestety, tego rodzaju zabrudzenia są bardzo trudne do usunięcia, zwłaszcza gdy zaprawa zaschnie na dobre. Zawsze więc dbajmy o odpowiednie zabezpieczenie kostki brukowej, na przykład rozkładając na niej grubą folię, która nie ulegnie rozerwaniu i skutecznie ochroni kostkę nie tylko przed plamami, ale też pyłem i kurzem. Co jednak, gdy już dojdzie do tego niefortunnego zdarzenia? Kluczowy jest czas – trzeba działać jak najszybciej! Warto mieć pod ręką wysokiej jakości chemię budowlaną, która poradzi sobie z tym rodzajem plam i będzie dostosowana do rodzaju kostki brukowej, którą posiadamy. Czyszczenie kostki brukowej z cementu, który całkowicie zastygł wymaga użycia specjalistycznych metod i narzędzi. Jedną z nich jest piaskowanie. To metoda polegająca na dokładnym spłukaniu kostki brukowej sprzężonym powietrzem lub mieszanką wody i piasku pod odpowiednim ciśnieniem. Więcej praktycznych porad na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *