Czyszczenie tapicerki samochodowej – sprawdzone metody

Czyszczenie tapicerki samochodowej – sprawdzone metody 1

Tapicerka samochodowa to element wyposażenia każdego pojazdu, który jest najbardziej narażony na powstawanie rożnego rodzaju zabrudzeń, przebarwień i plam. Po latach intensywnego użytkowania może ona nie tylko źle wyglądać, ale także brzydko pachnieć. Musimy mieć także świadomość, iż nieczyszczona tapicerka jest siedliskiem bakterii, roztoczy i alergenów, niebezpiecznych dla nas i naszych dzieci. Nic zatem dziwnego, że czyszczenie tapicerki samochodowej to coraz częściej świadczona usługa przez profesjonalne firmy sprzątające. Jakie są sprawdzone metody czyszczenia tapicerki w samochodzie?

Czyszczenie tapicerki samochodowej – dlaczego warto?

Nawet jeśli na materiale, jakim pokryta jest nasza tapicerka samochodowa nie widać większych zabrudzeń, nie ma możliwości, by po latach użytkowania była ona czysta i świeża. Co więcej, nieczyszczona tapicerka szybko się zużywa. Materiał traci swój pierwotny kolor, z czasem mogą się na niej pojawić przetarcia i pęknięcia, szczególnie na tapicerkach wykonanych z eko skóry. Ponadto tapicerka samochodowa ulega zabrudzeniu podczas zwykłego korzystania z pojazdu. Może się brudzić od ubrań, latem zaś przenika potem. Częstym problemem są też ubrania farbujące, które pod wpływem wilgoci mogą zafarbować tapicerkę samochodową. Przyczyną zabrudzeń jest też spożywanie pokarmów i napojów w samochodzie, które mogą trwale poplamić tapicerkę, zostawiając wyraźne i niezbyt estetyczne ślady. Kolejnym powodem zabrudzenia tapicerki może być przewożenie zwierząt w samochodzie. Szczególnie narażona jest w tym względzie tapicerka welurowa i materiałowa, do której przyczepia się sierść zwierząt i którą niezwykle trudno usunąć. Ponadto tapicerka może zużyć się i tracić kolor pod wpływem promieni słonecznych. Te i inne powody ponad wszelką wątpliwość dowodzą, iż czyszczenie tapicerki samochodowej nie jest kaprysem przeczulonych właścicieli pojazdów. To konieczność i absolutnie minimum dla zachowania czystości i higieny w naszym samochodzie!

kremowa tapicerka

Czyszczenie tapicerki samochodowej – co oferuje rynek?

Obecnie bardzo popularne stały się usługi profesjonalnych firm sprzątających, które skupiają się rpzede wszystkim na praniu i czyszczeniu mebli tapicerowanych, w tym tapicerek samochodowych, dywanów i wykładzin dywanowych itp. Osoby te są odpowiednio przeszkolone, dzięki czemu posiadają niezbędną wiedzę z zakresu rodzaju plam, sposobów ich wywabiania i najlepszym metod czyszczenia. Ponadto dysponują wysokiej jakości sprzętem i preparatami chemicznymi, które pozwalają im uzyskać jak najlepsze efekty. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, by wyprać tapicerkę w samochodzie, warto skorzystać z usług takiej firmy. Dzięki temu mamy pewność, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie i dokładnie.

Jeżeli jednak dojdziemy do wniosku, że chcemy samodzielnie podjąć się tego zadania, musimy się do niego dobrze przygotować. Wspomniane firmy sprzątające niekiedy oferują także możliwość wynajmu profesjonalnego sprzętu w celu samodzielnego wykonania usługi czyszczenia. Z uwagi na wysoki koszt tych urządzeń, bardziej opłacalny może okazać się wynajem aniżeli nabycie go na własność. Oprócz tego musimy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty czyszczące, dopasowane do materiału tapicerki, rodzaju plam i metody czyszczenia. Niezbędne jest też nabycie wiedzy, jak krok po kroku wyczyścić tapicerkę samochodową, by jej nie uszkodzić.

Samodzielne pranie tapicerki w samochodzie – od czego zacząć?

Aby czyszczenie tapicerki samochodowej zakończyło się sukcesem, wybierzmy na te przedsięwzięcie odpowiednią porę. Zaleca się, by pranie tapicerki samochodowej zaplanować na słoneczny. Letni dzień. Dzięki temu po praniu tapicerka może w ciągu kilku godzin całkowicie wyschnąć, co uchroni przed powstaniem nieprzyjemnego zapachu wilgoci i w efekcie pleśni. Początkiem czyszczenia tapicerki jest dokładne odkurzenie jej z powierzchniowego brudu. Ważne jest, by dokładnie odkurzyć każdy zakamarek samochodu, w tym podłogę, chodniki, zagłówki, a także bagażnik. Następnie, w zależności od rodzaju materiału, dobieramy pre-spray, czyli środek, który wnika w głąb tapicerki, wyciąga z niej cały brud i go rozpuszcza. Warto przy tym dodać, że ceny tych środków mogą się od siebie bardzo różnić. Dlatego zawsze lepiej wybrać taki preparat, który polecają profesjonaliści, nawet jeśli jest trzy razy droższy. Większa inwestycja to gwarancja skuteczności tego środka.

wnętrze samochodu

Czyszczenie tapicerki w samochodzie metodą ekstrakcyjną

Decydując się na samodzielne pranie tapicerki w swoim samochodzie, musimy nie tylko wybrać odpowiedni preparat, ale też metodę czyszczenia. Profesjonaliści w tej dziedzinie zgodnie przyznają, że najlepszą i najskuteczniejszą metodą jest pranie ekstrakcyjne na mokro. Pozwala ono usunąć zabrudzenia, których nie widać gołym okiem, wyciąga głęboko wtarty brud, poradzi sobie nawet z wieloletnimi plamami i skutecznie usuwa nieprzyjemną woń. Do tej metody potrzebny nam będzie odkurzacz piorąco-ssący. Po etapie nakładania pre-sprayu pozostawiamy go na jakiś czas, a następnie dokładnie wcieramy szczotką z miękkim włosiem. Następnie za pomocą odkurzacza wyciągamy środek chemiczny wraz z rozpuszczonym brudem. Na koniec pozostawiamy otwarty samochód, by tapicerka dokładnie wyschła. Czyszczenie ekstrakcyjne należy powtórzyć raz lub dwa razy do roku, by tapicerka utrzymała świeży wygląd.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *