Energia atomu

energia atomowa

Powoli zbliżam się do końca moich pogadanek na temat energetyki i klimatu. Został mi jeszcze jeden ważny temat, który budzi wiele kontrowersji. Jest nim energia atomowa. W Polsce nie ma jeszcze żadnej elektrowni atomowej, a jakiekolwiek próby jej postawienia spotykają się z olbrzymim oporem społecznym. Tymczasem jest to jedna z bardziej ekologicznych i wydajnych form pozyskiwania energii. Faktem jest, że koszty budowy elektrowni atomowej są duże, większe niż węglowej, ale przy obecnych pakietach emisyjnych na dwutlenek węgla, będą się zwracać zdecydowanie szybciej niż w przypadku bloków węglowych. Sporym problemem pozostaje też źródło paliwa, bo choć uran jest pierwiastkiem dość powszechnym, to jego oczyszczenie wymaga odpowiednich nakładów finansowych.

energia atomowa

Dodatkowym, często pomijanym lub lekceważonym, problemem są odpady. Oczywiście ich liczba, zwłaszcza w nowoczesnych reaktorach atomowych, jest relatywnie niewielka, ale ciągle trzeba je gdzieś składować. Nauczeni doświadczeniami Czarnobyla czy Fukishimy, wiemy już jak budować elektrownie, aby zapobiegać skutkom katastrof naturalnych lub błędom ludzkim. Ciągle jednak po macoszemu traktujemy problem składowania przepracowanego paliwa atomowego. Oczywiście wiele izotopów ulega bardzo szybkiemu rozpadowi, ale są takie, które będą oddziaływać przez lata. To wszystko trzeba gdzieś przechowywać.

Nie oznacza to jednak, że trzeba z atomu zrezygnować. To ciągle jest dobra alternatywa dla węgla, która nie emituje do atmosfery ton gazów cieplarnianych, które odpowiadają za globalne ocieplenie. Dlatego nie należy się zastanawiać czy stawiać elektrownie atomowe, ale raczej ile ich postawić.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *