Jak się fotografuje?

jak się fotografuje

Przyznam, że do dziś dnia nie potrafię znaleźć własnej odpowiedzi na pytanie, jak się fotografuje. Serio. Nie mam do tego najwidoczniej smykałki. A przecież przeczytałem setki artykułów, poradników, nawet kilka książek. Co z tego, że udało mi się zrozumieć zasady, gdy nie umiem za nic przełożyć ich na praktykę. Pomijam tutaj oczywisty fakt, ze nie posiadam dobrego aparatu. Znaczy kiedyś posiadałem, ale sprzedałem go po roku nieudanej walki z fotografią. Widocznie nie jest mi pisane opanowanie tej umiejętności. Czasem tylko odczuwam zazdrość patrząc na wspaniałe zdjęcia innych osób.

jak się fotografuje

Zatem, jak się fotografuje?

Prawda jest taka, że dobry fotograf ma to słynne „oko”. Jeszcze dobrze nie wyjdzie z domu, a już widzi tysiąc tematów na zdjęcia i buduje sobie odpowiednie kadry, dopiera kąty, ogniskowe i światło. On od razu wie, jak się fotografuje. To trochę jak naturalny dar, choć wielu mówi, że i tego można się nauczyć. Drugą prawdą jest to, że dobry fotograf zrobi świetne zdjęcie byle czym. Naprawdę nie ma znaczenia czy będzie to potężny aparat czy najprostszy obiektyw wmontowany w budżetową komórkę. Dla osób posiadających smykałkę i umiejętność znalezienia odpowiedniego kadru, to jak pstryknięcie palcami.

Nie znaczy to jednak, że zrobienie dobrego, pięknego zdjęcia jest łatwe. Jeśli ktoś wie, jak się fotografuje, to zdaje sobie sprawę, że czasami trzeba wiele cierpliwości, aby złapać to konkretne, doskonałe ujęcie. Niektórzy czekają na nie nawet tygodniami, ale gdy w końcu nadchodzi, to jest potem na co patrzeć. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy ma ze sobą aparat fotograficzny w telefonie. Jednak w zalewie milionów zdjęć, te najlepsze wyróżniają się od razu. Po prostu sztuka broni się sama.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *