Jazda na suwak od 2018

jazda na suwak

Wygląda na to, że ktoś w naszym rządzie poszedł po rozum do głowy i postanowił w końcu zrobić porządek z szeryfami drogowymi. Chodzi tutaj o osoby blokujące pas ruchu w przypadku korka i zwężenia drogi dwupasmowej. Na razie w Polsce panuje w tym zakresie wolna amerykanka, a na youtube roi się od filmów z mistrzami blokowania wolnego pasa dojazdowego. Zresztą nie oszukujmy się, takie zachowania są niestety normą i każdy z nas się z nimi spotkał. Pół biedy, gdy jako ofiara, a nie sprawca.

jazda na suwak

Niedawno wracałem z Zakopanego. Pierwszy korek napotkałem już na wyjeździe z miasta, a drugi stworzył się na zwężeniu dwupasmowej obwodnicy Nowego Targu. Oczywiście wszyscy z uporem maniaka stali na prawym pasie, zaś lewy pozostawał wolny do samego końca. Gdy dojechałem do miejsca zwężenia, dopiero trzeci czy czwarty kierowca raczył mnie łaskawie wpuścić, a i to machając łapami i robiąc krzywe miny. Trzeba przyznać, że było to wyjątkowo nieciekawe doświadczenie. Jednak teraz ma przyjść nowe. W 2018 roku zaczną obowiązywać przepisy w myśl których blokowanie pasa czy niewpuszczenie pojazdu „na suwak” będzie wykroczeniem karanym mandatem.

Mam nadzieję, że spowoduje to ograniczenie prostackich zachowań na drodze. Co prawda w pierwszym etapie dobrze by było postawić na każdym zwężeniu drogi radiowóz z pełną obsadą, aby pilnować przestrzegania przepisów. Nie mówię, aby od razu karać kierowców, ale na pewno można pouczać i wskazywać właściwe sposoby zachowania. Nauka pewnie będzie trwała dłuższą chwilę, ale przecież trzeba wykonać tę pracę u podstaw. Podobnie, jazda na suwak powinna trafić do programów szkół jazdy. Myślę, że za jakieś 10 lat, jazda na suwak będzie normą. Do tego czasu jakoś się przemęczymy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *