Jesień

Orla Perć

Jesień to bardzo kontrowersyjna pora roku. Mnóstwo ludzi jej nienawidzi ze względu na gwałtowny spadek temperatury, coraz krótsze dni, a także początek szkoły i roku akademickiego. Wydaje się, że jesień nie niesie ze sobą niczego dobrego. Nie jest to jednak prawda, a przynajmniej nie dla wszystkich. Owszem, dopada nas chandra, a osoby o skłonnościach depresyjnych mają wtedy podwójnie pod górkę, ale są też zjawiska pozytywne. Jednym z nich jest złota polska jesień, czyli czas gdy wszystkie drzewa przybierają fantastyczne kolory, a każda wyprawa za miasto czy do parku niesie za sobą szereg niesamowitych wrażeń wizualnych.

tatry-998937_640

Jesień jest równie piękna w górach, gdzie potrafi też bardzo szybko przeobrazić się w zimę. Wzorcowy przykład obserwowaliśmy w tym roku, gdy po tygodniu pięknej, wręcz letniej pogody, nadeszło gwałtowne ochłodzenie. W ciągu jednego dnia nad Tatry nadciągnęły śnieżne chmury i zaczęło się. Najpierw było lekko biało, ale już po kilku godzinach TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, a niecałe sześć godzin później była już lawinowa dwójka. Wszystko rozegrało się błyskawicznie. Szlaki stały się niebezpieczne, a góry wręcz bajkowo białe.

Potrzeba było tygodnia, aby śnieg w dolinach i na halach stopniał. W efekcie mogliśmy i możemy obserwować trzy pory roku na raz. Na dole jeszcze soczystą zieleń. W wyższych partiach już jesienne, ogniste kolory. A na szczytach grubą pokrywę śniegu. Rezultat, to oszałamiające pięknem widoki, których nie da się zapomnieć. Jak więc można mówić, że jesień jest niesympatyczna. Żadna inna pora roku nie serwuje nam takich kolorystycznych orgii. Dlatego zamiast siedzieć i narzekać, warto sprawdzić, który dzień będzie ładniejszy i wybrać się jeśli nie w góry, to chociaż do lasu i docenić kolorowe piękno.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *