Kosmos

astronauta

Podbój kosmosu wydaje się obecnie czymś niezwykle odległym. Owszem, na orbicie okołoziemskiej krążą tysiące satelitów, a także wielka międzynarodowa stacja kosmiczna, ale jeśli spojrzeć na to szerzej, to ludzkie aspiracje jakby zmalały. Wykańczamy naszą planetę, ale nie próbujemy specjalnie z niej uciec. Na księżycu stało w historii zaledwie 12 (dwunastu) ludzi, a przecież od pierwszego załogowego lotu minęło już tyle lat i technologie poszły tak bardzo naprzód. Wydaje się, że gdzieś po drodze zatraciliśmy chęć latania w gwiazdy. Owszem, wysyłamy lądowniki na Marsa, ale szumne plany misji załogowych mają na razie nacje, które nie osiągnęły wielkich sukcesów na polu eksploracji kosmosu.

astronauta

Co prawda niedawno amerykanie zapowiedzieli, że planują wrócić na księżyc, ale wydaje się to głównie chwytem propagandowym. Trudno jest uwierzyć, że przy cięciach z każdej możliwej strony NASA będzie chciała lub mogła zrobić kolejny krok, jakim byłoby zbudowanie bazy na księżycu. Loty na inne planety i budowy osiedli w kosmosie na razie można wsadzić między bajki. To ciągle domena twórców science-fiction, którzy wierzę mniej lub bardziej w to, że ludzkość w końcu sięgnie porządnie gwiazd.

Nie wiem, co stało się z naszym duchem eksploracji i przygody. Jakby zupełnie skarlał i zginął zakopany codziennością i pogonią za pieniądzem i sławą. Wydaje się, że kosmos przestał być interesujący, bo dużo atrakcyjniejsza dla większości ludzie wydaje się tylna część znanej aktorki. To trochę smutne, ale też jest to znak naszych czasów. Wydaje się, że już nigdy ludzkość nie zasiądzie przed ekranami, jak wtedy, gdy amerykanie lądowali na księżycu. A może się mylę?

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *