Na co komu start-stop?

System start-stop sprawdzi się w korkach

Wiele jest dziwnych wynalazków na rynku motoryzacyjnym. Nie wszystkie muszą mi się podobać, jak np. wyżyłowane ponad miarę silniki, które przy pojemności 1 litra mają po 150 koni mocy. To oczywiście samochodowa patologia. Na szczęście są też innowacje, które charakteryzują się większą sensownością. Przykładem może być adaptacyjny tempomat, który automatycznie dostosowuje prędkość jazdy do poprzedzających pojazdów. Innym wynalazkiem, do którego początkowo nie miałem przekonania, jest system start-stop.

System start-stop sprawdzi się w korkach

Kiedy usłyszałem o nim po raz pierwszy byłem zdziwiony. W jaki niby sposób wyłączanie i włączanie silnika podczas relatywnie krótkiego postoju na światłach ma pomóc w oszczędzaniu paliwa? Okazuje się, że sposób w jaki działa start-stop przede wszystkim powoduje zmniejszenie emisji spalin. Dopiero na drugim miejscu brana jest pod uwagę efektywność spalania. Przy nowoczesnych, sterowanych przez komputer silnikach takie rozwiązanie ma rzeczywiście sens, bo dzięki odpowiednim algorytmom możliwe jest uruchamianie samochodu bez nadmiernego zużycia paliwa. System ten działa też przy odpowiednim rozgrzaniu jednostki napędowej i zawsze istnieje możliwość jego wyłączenia.

Moją wątpliwość budziła także szybkość działania takiego rozwiązania. Czy rzeczywiście jest w stanie błyskawicznie uruchomić samochód podczas naciśnięcia gazu, a tym samym pozwolić na szybkie ruszanie spod świateł. Okazuje się, że są to ułamki sekund i nie wpływają na zmianę dynamiki jazdy i opóźnienia. System ten stosuję obecnie praktycznie wszyscy producenci samochodów, głównie w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów. W samochodach wyższej klasy moment wyłączenia i ponownego uruchomienia jednostki napędowej jest praktycznie niesłyszalny, głównie za sprawą doskonałego wyciszenia. Jest to jedno z tych rozwiązań, które mają sens i warto z niego korzystać w codziennym ruchu miejskim.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *