Czas wolny- 10 grudnia 2018

PPK czy PPE?

Stefan

Niewielu z nas myśli o swojej przyszłości. Planowanie wykraczające poza zakres planowanego urlopu, wykracza poza nasze standardowe myślenie i wydaje się czymś niemożliwym do ogarnięcia. W rezultacie niewielu z nas myśli o czymś tak odległym, jak emerytura, a miesięczne opłaty, które wędrują do ZUS-u traktujemy jak wyrzucanie pieniędzy w błoto. Niewielu z nas oszczędza, bo często nie ma i z czego, na indywidualnych kontach emerytalnych. Tymczasem w nowym roku czekają nas kolejne zmiany, które można przekuć na długofalowe korzyści. Mówię tutaj o Pracowniczych Planach Kapitałowych, które staną się obowiązkowym dodatkiem do planów emerytalnych. Co prawda każdy będzie miał prawo od nich odstąpić, bo wiąże się to z 2 proc. obniżeniem pensji i 1,5 proc. obciążenia dla pracodawcy, ale mało kto będzie o tym pamiętał.

Alternatywą dla państwowego systemu są istniejące już od lat 90. XX wieku Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). Mogły je tworzyć  wszystkie firmy i przedsiębiorstwa na zasadzie dowolnej. Co ciekawe, gromadzone tam środki od pierwszej chwili należały do pracownika, a po zmianie pracy przechodziły tam razem z nim. W przypadku braku PPE w nowej firmie, środki można było przekazać do OFE. Teraz, wraz z obowiązkowym utworzeniem PPK wiele instytucji staje przed dylematem. Oczywiście wiele z nich będzie patrzeć na nowe obowiązki z kalkulatorem w ręku i szukać, jak najtańszych rozwiązań. Nie oszukujmy się, firmy nastawione są na zysk, a nie na wydawanie pieniędzy na pracowników.

Bez względu na to, czy pracodawca wybierze PPE czy PPK, kolejne składki zostaną odłożone na poczet przyszłej emerytury. Wielu z nas zastanawia się czy w chwili przejścia na nią będzie jeszcze istniał system ubezpieczeń społecznych, a także jaka będzie jego forma. Jednak każdy sposób odkładania na przyszłość jest wart uwagi.

emeryturaPPEPPKskładkiZUS

Stefan • 10 grudnia 2018


Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *