Śmieci

śmieci

Śmieci, wszędzie śmieci. Tak można sparafrazować słynnego mema, który świetnie obrazuje obraz naszego kraju. W zasadzie nie ma miejsca, gdzie nie natkniemy się na różnorodne odpady. Są dosłownie wszędzie. Wystarczy wyjść za drzwi mieszkania i zaczyna się jazda. Na klatce schodowej jakieś papiery, które wypadły komuś kieszeni. Przy skrzynkach na listy leży sterta porozrzucanych ulotek wszelkiej maści. Naprawdę nie jestem w stanie zrozumieć, czemu tak ciężko jest wziąć kilka kartek do domu i wrzucić do recyklingu, zamiast ciepnąć nimi o ziemię. Na zewnątrz skwerek, na którym między psimi odchodami walają się papierki po cukierkach i lodach. Na drzewach wszędzie wiszą girlandy z reklamówek, a przy ławeczkach nogi zgrzytają na potłuczonym szkle. A wszystko jest uzupełnione tonami niedopałków po papierosach.

śmieci

Nie wiem, skąd bierze się u nas ten kompletny brak poszanowania najbliższego, wspólnego otoczenia. Nasze miasta, parki i lasy przypominają jedno wielkie wysypisko. Ktoś może mi powiedzieć, że to jeszcze nic w porównaniu z Indiami czy innymi krajami. Jednak zawsze uważam, że powinniśmy równać w górę, a nie w dół. Dlaczego nie możemy mieć czystych ulic i parków? Najlepszy przykład miałem ostatnio, gdy chciałem podjąć pieniądze z bankomatu. Akurat w tym czasie stosowano promocję polegającą na tym, że do każdej wypłaty dodawano ulotkę. Podejmująca przede mną pieniądze starsza pani bez oglądania się na nic, rzuciła ulotkę na ziemię. Na moją uprzejmą uwagę, zareagowała stosem wyzwisk. Dodam tylko, że kosz był może 50 metrów dalej. Podobnie jak staruszka postępowała większość podejmujących.

Tyle się słyszy narzekania, że brudno i byle jak, ale jak przyjdzie co do czego, to sami jesteśmy współwinni tego stanu. Czy to naprawdę tak ciężko schylić się po paragon, który nam upadł, donieść butelkę do kosza, albo zgasić niedopałek w koszu. To wręcz niewiarygodne, jak relatywizujemy ten problem, a potem narzekamy, że nikt nic nie robi ze śmieciami. Może warto zacząć od siebie i nie śmiecić, albo przynajmniej śmiecić mniej?

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *