Śmigłowce bojowe

AH-64 Apache

Nie ma dla mnie bardziej niesamowitych maszyn niż śmigłowce. W zasadzie podoba mi się każda ich inkarnacja, ale szczególnym szacunkiem darzę śmigłowce bojowe. Jest coś niezwykłego w ich złowieszczych kształtach. Obwieszone uzbrojeniem wyłaniają się zza osłon terenowych i przystępują do bezlitosnej eliminacji celów naziemnych, a także powietrznych. W sumie to żal patrzeć, że żadna ze współczesnych armii nie pracuje nad kompletnie nowymi wersjami tych niezwykłych maszyn. Nawet armia USA nie wprowadziła całkowicie nowej maszyny od czasów AH-64 Apache. Oczywiście pojawiły się jej nowocześniejsze wersje, wyposażone w lepszy radar, systemy walki elektronicznej, uzbrojenie, opancerzenie itp.

AH-64 Apache

Podobnie rzecz się ma ze słynną Cobrą, która ciągle ma się świetnie. Niby nosi już inne oznaczenia, ale bryła, to ciągle ta sama sylwetka. Zdaję sobie sprawę, że technologicznie to już zupełnie inna maszyna, ale brakuje w tym jakiegoś powiewu nowości. Projekt Comanche został zawieszony i jeśli nie myli mnie pamięć nie ma w planach produkcji całkowicie nowych helikopterów szturmowych. Również po wschodniej stronie barykady szału nie ma. Od czasu Mi-28 Havoc i Ka-50 Hokum, próżno szukać nowatorskich konstrukcji.

Trochę więcej dzieje się w sektorze wojskowych śmigłowców transportowych, które często pełnią różne funkcje. Ale tutaj też brakuje modelu, który byłby równie niezwykłą konstrukcją, jak wysłużony, ale ciągle groźny Mi-24 Hind. Te latające czołgi, nie tylko skutecznie niszczyły cele naziemne, ale również mogły transportować piechotę. Owszem, amerykański Blackhawk jest bardzo uniwersalną maszyną i też może mieć podwieszane uzbrojenie, ale brakuje mu tej drapieżności, którą prezentowała rosyjska, a raczej radziecka konstrukcja. Mam nadzieję, że przyszłość śmigłowców bojowych będzie ciekawsza, bo na razie nie jawi się w szczególnie jasnych barwach.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *