Smog

smog

Tematem dyżurnym ostatnich miesięcy jest smog. To zjawisko towarzyszy nam zwykle od jesieni aż do późnej wiosny. Powodów powstawania zanieczyszczenia powietrza w naszych miastach jest mnóstwo. Zarówno wysoka, jak i niska emisja kumulują się, tworząc paskudną i śmierdzącą mieszankę. Ze wszystkich stron słychać, że winni są wszyscy, tylko nie my sami. W pierwszej kolejności obwinia się zatem osoby, które korzystają z pieców węglowych. Nie ma wątpliwości, że kopcą i smrodzą straszliwie, ale rzadko zdarza się pokazanie alternatyw, poczynając od wymiany pieców bez dodatkowych kosztów czy po prostu pokazania właściwego sposobu spalania węgla. Już nawet tym ostatnim można znacząco ograniczyć kopcenie.

smog

Skąd się bierze smog?

Drugim chłopcem do bicia są zakłady przemysłowe, poczynając od elektrowni na małych instytucjach kończąc. Okazuje się, że większość dużych instytucji musi korzystać z wysokowydajnych filtrów, bowiem w innym przypadku nie mogłaby w ogóle działać. Niestety bywa, że są one wyłączane, albo następuje „awaryjne” wypuszczenie pyłów do atmosfery, aby nie przerwać procesu technologicznego. W obchodzeniu przepisów i cięciu kosztów jesteśmy w końcu prawdziwymi mistrzami.

Obrywa się też samochodom, które mają dotruwać powietrze. Nie ma żadnych wątpliwości, że tysiące aut zatruwają środowisko. Niestety alternatywy są naprawdę nieciekawe. Są miejsca w Polsce skąd nie da się dojechać do pracy czy nawet sklepu nie mając własnego samochodu. Do tego ciągle szybciej jest poruszać się własnym samochodem niż korzystać z komunikacji publicznej. W naszym zagonionym świecie czas jest najcenniejszy. Dlatego ze smogiem szybko nie wygramy. Prędzej wyginiemy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *