Spacerowa groza

kleszcze

Tej zimy nie doświadczyliśmy zbyt długich mrozów i śniegów. Wszystko trwało może dwa tygodnie, a potem przyszła odwilż i wzrost temperatury. Wraz z nim pojawiły się stworzenia, których wolelibyśmy nie oglądać. Mówię tutaj o kleszczach, które wyłażą na żer już w pierwszych ciepłych dniach. Kleszcze można znaleźć praktycznie wszędzie. Są na każdym trawniku i w każdym ogrodzie. To tylko kwestia czasu aż się na jakiegoś natkniemy i przywleczemy do domu. Dlatego tak ważne jest dokładne mycie ciała po powrocie ze spaceru po lesie czy po łące. Jeśli tego nie zrobimy, to prędzej czy później jakiś mieszkaniec postanowi zamienić nasze ciało w swoje żerowisko. A wtedy może nie być różowo.

kleszcze

Kleszcze – co trzeba o nich wiedzieć?

Kleszcze same z siebie nie są specjalnie groźne. Owszem, są paskudne z wyglądu i wczepiają się w ciało, ale gdyby tylko zależało im na naszej krwi, to byłby co najwyżej utrapieniem podobnym do komarów. Pech chce, że te kilkanaście gatunków kleszczy, które występują w Polsce, może przenosić groźne choroby. Jedną z najbardziej znanych jest borelioza, a drugą odkleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby są wyjątkowo niebezpieczne, prowadzą do wielu powikłań i mogą zakończyć się nawet śmiercią. Oczywiście pod warunkiem, że nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte i leczone. Gorzej, bo na boreliozę nie da się nawet zaszczepić.

Dlatego wybierając się na dłuższe spacery, warto korzystać z wszelkiej maści odstraszaczy, a także ubierać się w długie spodnie, wysokie buty, a także nosić czapkę. Nie jest to stuprocentowo pewna ochrona, ale lepsza taka niż żadna. Jeżeli tylko możemy zmniejszyć ryzyko zarażenia, to czemu tego nie zrobić?

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *