Sprzedaż mieszkania z kredytem – krok po kroku

Sprzedaż mieszkania z kredytem - krok po kroku 1

Kredyt hipoteczny to obecnie jeden z najpowszechniejszych sposobów na sfinansowanie zakupu wymarzonego mieszkania. Taka decyzja oznacza związanie z bankiem na kilkadziesiąt lat. Nie przekreśla jednocześnie szans na sprzedaż mieszkania z kredytem, kiedy zajdzie taka konieczność. Sprawdzamy, jak wygląda cała procedura.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż mieszkania z kredytem - krok po kroku 2
Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką jest możliwa i to na dość atrakcyjnych warunkach.

Kupując wymarzone „M”, często posiłkujemy się pieniędzmi pożyczonymi od banku. Oznacza to, co najmniej 35 lat życia z obciążeniem sięgającym kilkuset tysięcy złotych. Co zrobić, gdy jednak w międzyczasie nasze plany uległy nieoczekiwanej zmianie i czeka nas wyprowadzka? Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Oczywiście jest to możliwe. Co prawda bank zamieszcza w księdze wieczystej wpis o ciążącej hipotece, ale to do nas należy ta nieruchomość. Możemy więc dowolnie nią zarządzać.

Sprzedaż mieszkania z kredytem

Jak wygląda proces sprzedaży krok po kroku? Pierwsza rzecz, jaką musimy zrobić, to pozyskać od banku dwa ważne dokumenty:

  • zaświadczenie o zadłużeniu – dzięki temu łatwiej będzie ustalić cenę wywoławczą;
  • promesę – zobowiązanie banku do odciążenia hipoteki po spłacie całego kredytu (jej uzyskanie wiążę się z dodatkowymi kosztami od kwoty 100zł wzwyż). Tuż po jej otrzymaniu należy spisać umowę przedwstępną. Może być ona potrzebna, jeśli nabywca będzie chciał zaciągnąć własny kredyt mieszkaniowy.

Krok drugi to zgłoszenie mieszkania do sprzedaży – osobiście bądź za pośrednictwem biura nieruchomości. Na tej stronie – infokonsument.pl/jak-sprzedac-mieszkanie-z-kredytem/ – można sprawdzić szczegółowe informacje na temat tego, jak powinno wyglądać takie ogłoszenie, czyli sposób jego sformułowania, co w nim ująć i jakimi zdjęciami się najlepiej posłużyć. Należy też koniecznie poinformować, że jest to mieszkanie obciążone hipoteką.

Zakup mieszkania z kredytem hipotecznym

Sprzedaż mieszkania z kredytem - krok po kroku 3
Po uregulowaniu wszystkich spraw związanych z nabyciem mieszkania obciążonego hipoteką, pozostaje tylko cieszyć się nowym nabytkiem.

Nabywca mieszkania z hipoteką musi zadbać o dwie ważne rzeczy. Pierwsza to udanie się wraz ze sprzedawcą do notariusza, celem stworzenia i podpisania umowy sprzedaży (w formie aktu notarialnego). Kupujący bierze na siebie podatek. Reszta opłat notarialnych może (ale nie musi) być podzielona między strony transakcji. Druga ważna sprawa finalizująca ostatecznie sprzedaż mieszkania z kredytem to usunięcie informacji o obciążeniu hipoteką i wpisanie nabywcy, jako nowego właściciela.

Sprzedaż mieszkania bankowi

Istotną kwestią przy sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką jest jej uregulowanie. Można tego dokonać dwojako. Pierwszy sposób polega na uregulowaniu kwoty pozostałej do zamknięcia kredytu. Środki mogą pochodzić wtedy z zadatku. Przy braku odpowiedniej sumy, wystarczy umówić się z bankiem, że zostanie ona uiszczona z chwilą finalizacji transakcji. Przy drugim spłatę hipoteki bierze na siebie kupujący. Wtedy kwota ze sprzedaży zostaje podzielona na dwie transze: pierwsza trafia do banku; druga na konto sprzedawcy.

Jednym słowem – zarówno sprzedaż, jak i zakup mieszkania z kredytem hipotecznym mogą okazać się dość atrakcyjnym rozwiązaniem dla obu stron. Nie należy się więc go obawiać, tym bardziej że wszystko jest ściśle ujęte w akcie notarialnym. Możemy też wybrać najwygodniejszą dla siebie wersję sprzedaży.

Advertisement

Sprzedaż mieszkania z kredytem - krok po kroku 4

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *