Czy stolica da się lubić?

Mieszkania w Warszawie ciągle są najdroższe w Polsce

Jakoś nigdy nie pałałem szczególną miłością do naszej stolicy. Nie tyle samo miasto budzi mój wewnętrzny sprzeciw, co część jego mieszkańców i ich wielkomiejskie nadęcie. Od lat słyszę wszędzie, że „warszafka” lubi się wywyższać. Co prawda ostatnio skonfliktowała się wewnętrznie przez podział na autochtonów, a tzw. „słoiki”, czyli ludność napływową. Tak czy inaczej stolica się rozwija, a mieszkania w Warszawie ciągle należą do najdroższych w całym kraju.

Mieszkania w Warszawie ciągle są najdroższe w Polsce

Nie jest to niczym dziwnym, skoro większość największych światowych koncernów, banków, instytucji publicznych czy organizacji pozarządowych ma tutaj swoje siedziby. Pamiętam, że gdy odwiedziłem stolicę po raz pierwszy w życiu, wysokie budynki można było policzyć na palcach jednej ręki. Wiele się od tego czasu zmieniło i za każdym razem zaskakuje mnie liczba szklanych wysokościowców w centrum. Przyznaję, że jest to imponujące i naprawdę chętnie wybrałbym się na ich wyższe kondygnacje, aby podziwiać widoki. Niektórzy kupują sobie nawet tam mieszkania, ale umówmy się, że cena za metr jest zaporowa i dalece przekracza możliwości takiego skromnego żuczka jak ja. Ostatnio znajomy powiedział mi ile kosztuje zajmujący całe piętro apartament w jednym z najwyższych budynków w okolicy centrum. Kwota 20 milionów złotych podobno nie była specjalnie odstraszająca i wszystkie lokale sprzedano na pniu.

Taka sytuacja na pewno cieszy właścicieli gruntów czy deweloperów. Oczywiście dla mniej zasobnych obywateli dostępne są mieszkania położone w mniej atrakcyjnych lokalizacjach Warszawy. Tam też kwoty, które trzeba wyłożyć za metr kwadratowy są znacznie niższe. Do tego, gdy spojrzy się na stolicę z lotu ptaka, łatwo zauważyć, że na wschód od niej rozciągają się duże połacie lasów. Zlokalizowane w ich pobliżu osiedla to na pewno spory wabik dla spragnionych zieleni mieszczuchów. Sam chętnie zamieszkałbym pod lasem, ale niekoniecznie w Warszawie.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *