Upalna jesień

jesień

Muszę przyznać, że pogoda w tym roku płata nam wspaniałe figle. Przez większość czasu jest pogodnie i ciepło. Wręcz niewiarygodnie ciepło, jak na tę porę roku. Oczywiście jest to dobra wiadomość, bo można wyjść sobie na spacer bez obaw, że zimny wiatr urwie nam głowę, a ulewa wleje się za kołnierz. Ma to też dodatkową zaletę, w postaci ograniczenia spalania przez ludzi różnorodnych śmieci w kominkach i piecach. Można pooddychać pełną piersią, a wiejący wiatr skutecznie przegania wszystkie zanieczyszczenia. Dawno nie było tak przyjemnie. Ciekawe tylko ile ten stan potrwa.

jesień

Jednak bez względu na wszystkie jego zalety, ten stan jest wynikiem poważniejszej rzeczy, a mianowicie poważnych zmian klimatycznych i ocieplania się naszej planety. Z roku na rok widać, że zimy są coraz krótsze i praktycznie bezśnieżne. Brak długotrwałych i silnych mrozów wpływa na rozwój różnorodnych wirusów, które potem atakują nas ze zdwojoną siłą. Do tego wyraźnie da się odczuć braki wody, a narciarze narzekają, że nie mają specjalnie po czym jeździć. Słowem, zimy nie są już takie, jak były.

A do tego wszystkiego dochodzą jeszcze coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe. Praktycznie już teraz co dwa lata, nad którymś regionem naszego kraju przechodzi trąba powietrzna, która niszczy wszystko na swej drodze. Kiedyś było to zjawisko ekstremalne, a teraz zaczynamy się do nich przyzwyczajać. Do tego pojawiają się inne niekorzystne zmiany, w postaci sztormów, susz czy nawałnic. Przyroda jest wyraźnie wytrącona z rytmu, a naukowcy i specjaliści ostrzegają, że będzie tylko gorzej. Powoli robi się za późno na jakiekolwiek zmiany.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *