Więcej ciepła

Dom z pompą ciepła

Wiecie, że marzę o własnym domku pod miastem, gdzie będę mógł spędzać wygodnie czas. Niestety sen ten jest dość odległy, ale nie zmienia to faktu, że można sobie popatrzeć, co miałoby się w takim domku znaleźć. Jednym z pytań, które zadają sobie pewnie wszyscy posiadacze nieruchomości, jest sposób ich ogrzewania i dostarczania ciepłej wody. Jednym z ciekawszych rozwiązań są pompy ciepła. Muszę przyznać, że to naprawdę ciekawe wynalazki, które pozwalają czerpać ciepło np. bezpośrednio z ziemi lub z powietrza. Mogą działać dwutorowo, a więc w ciepłe dni odprowadzać nadmiar ciepła, a w zimne ciepło to dostarczać. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie prawie idealne.

Dom z pompą ciepła

Pompa ciepła najlepiej sprawdzi się tam, gdzie jest dostęp do energii geotermalnej, ale prawda jest taka, że może działać wszędzie. Wraz z głębokością, zwiększa się bowiem temperatura gruntu i tylko kwestią głębokości odwiertu jest znalezienie odpowiedniego źródła energii cieplnej. Pompy ciepła oczywiście potrzebują energii do działania, ale jest to rozwiązanie, które na dłuższą metę przynosi korzyści. Pozwala w sposób ekologiczny ogrzać lub schłodzić dom, dzięki czemu oszczędza się na innych rachunkach.

Także, jeśli któregoś dnia postawię sobie w końcu ten wyśniony domek, to na pewno będzie w nim pompa ciepła. Świadomość, że moje konsumenckie rozpasanie będzie mniej szkodliwe dla środowiska, jest zdecydowanie budująca. Do tego, o ile to tylko możliwe, chciałbym unikać palenia w piecu. Nie jest ważne czy będzie to wspaniały piec na ekogroszek, czy inne biopaliwo. Jakoś idea pieca słabo do mnie przemawia. Wiadomo, że trzeba mieć zapasowe źródło energii, ale jeśli można korzystać z natury, to czemu się krępować.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *