Zadbaj o silnik

jak dbać o turbosprężarkę

Jak wiecie nie byłem nigdy specjalnym fanem silników z turbosprężarkami. Generalnie uważam, że auto powinno być przede wszystkim duże i posiadać, w miarę możliwości, niewysilony silnik. Niestety regulacje prawne zmuszają producentów samochodów do ograniczania emisji spalin, a co za tym idzie podrasowania silników kompresorami i innymi wynalazkami. W rezultacie na rynku sporo jest samochód z silnikiem o pojemności np. 1 litra, które mają nominalnie 120 lub więcej koni mechanicznych. Umówmy się, że mimo wysiłków producentów nie będą one mistrzami żywotności. A jeśli już je posiadamy, to warto się zastanowić, jak dbać o turbosprężarkę.

jak dbać o turbosprężarkę

Zasadniczo regularny przegląd powinno się wykonywać co 15 000 lub 30 000 kilometrów. Wszystko zależy tutaj od marki samochodu, przebiegu, wieku i miliona innych czynników. Jednak posiadając auto z turbosprężarką, warto przeprowadzać takie kontrole częściej. Szczególnie, gdy poruszamy się na małych odcinkach, w korkach czy po drogach gruntowych, gdzie panuje spore zapylenie. Jak mawiał mój zaprzyjaźniony mechanik, nawet w nowym aucie warto raz na dwa tygodnie zajrzeć pod maskę. Głównie po to, aby sprawdzić poziom płynów – hamulcowego, chłodniczego, oleju czy w końcu do spryskiwaczy.

Takie czynności nic nie kosztują, a pozwalają zawczasu dostrzec potencjalny problem i udać się do warsztatu zanim narobi się szkód. Wymiana oleju uzależniona jest zazwyczaj od przebiegu auta. Natomiast płyn do chłodnicy czy hamulcowy należy uzupełniać lub wymieniać w miarę potrzeb. Regularne przeglądy uchronią auto przed potencjalnymi uszkodzeniami i pozwolą wydłużyć czas jego eksploatacji.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *