Żółtaczka typu C nie jest fajna

Hepatil ma skład dobry dla wątroby

Ostatni przyszedł do mnie załamany kolega. Okazało się, że postanowił oddać krew. Szlachetny i warty docenienia gest. Niestety kilka dni później zadzwoniono do niego, że powinien się zgłosić do lekarza. W jego krwi wykryto obecność wirusa żółtaczki typu C. Wtedy też zaczęło się gorączkowe szukanie czymże jest rzeczona choroba. Okazało się, że jest na szczęście uleczalna i raczej mało zaraźliwa, bo roznosi się tylko przez kontakt z zakażoną krwią. Jak każda żółtaczka, tak i wersja C atakuje wątrobę. Dlatego należy wzmacniać ten organ zażywając leki takie, jak Hepatil, które mają odpowiedni skład wspomagający pracę wątroby i jej regenerację.

Hepatil ma skład dobry dla wątroby

Leczenie tego świństwa nie jest niestety takie proste. Najpowszechniejszą terapią jest stosowanie interferonu i rybawiryny. Leki te są co prawda refundowane przez NFZ, ale mają listę skutków ubocznych, która potrafi przestraszyć najodporniejszy nawet umysł. Na płachcie o wymiarach A3, na obu stronach maczkiem wymieniono listę zagrożeń. Zasadniczo zażywając interferon można zejść na kilkaset malowniczych sposobów, a także oślepnąć czy ogłuchnąć. Nie dziwiłem się, że mój kolega był bardzo przygnębiony. Do tego dochodził oczywiście zakaz spożywania alkoholu oraz odpowiednia dieta. Mówiąc krótko przerąbane.

Na szczęście leki wzmacniające wątrobę pozwalają zatrzymać rozwój choroby i spowolnić jej wpływ na organizm. Poza tym na świecie żyją miliony ludzi zakażonych tym wirusem, które nie mają o tym pojęcia i dożywają sędziwego wieku. Jest to pewne pocieszenie, że żółtaczka typu C nie musi się przekładać na marskość, raka i wyrok śmierci. Na pewno wymaga leczenia i roztoczenia odpowiedniej opieki nad pacjentem, bo wzmaga stany depresyjne i może prowadzić do samobójstw.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *